include("/global/www/webroot/imf.inc"); ?>
An incomplete list of talks at the topology
seminar(Listings for the far future are only meant as a
suggestion.
Time and place for these talks may be altered!)
Topology seminar fall 2005
Monday September 12, 10:15-12:00 room 546
Søren Galatius, Stanford: Classifying spaces of cobordism categories
Tuesday September 13, 10:15-12:00 room 546
Søren Galatius, Stanford: Stable homology of automorohism groups of free groups
Thursday September 15, 10:15-12:00 KJL 3
Martin Nilsson,LANL&Chalmers: The Programmable Artificial Cell Evoluton Project
Monday September 19, 10:15-12:00 room 546
Tore Kro: Ortogonale spektra, operader og involusjoner I
Monday September 26, 10:15-12:00 room 546
Tore Kro: Ortogonale spektra, operader og involusjoner II
Monday Oktober 17, 10:15-12:00 room 546
Cathrine Jensen: The monoidal category of linear PDE's
Monday Oktober 24, 10:15-12:00 room 546
Anrew Stacey, Sheffield,: What is a two-vector bundle?I
Tuesday Oktober 25, 10:15-12:00 KJL 22
Anrew Stacey, Sheffield: What is a two-vector bundle?II
Monday Oktober 31, 10:15-12:00 room 546
Marius Thaule: Simplisielle mengder
Thursday Novemberber 3, 10:15-12:00 KJL 22
Kim Frøyshov, Bielefeld: Introduksjon til
gauge-teorier og 4-mangfoldigheter I
Friday Novemberber 4, 10:15-12:00 F2
Kim Frøyshov, Bielefeld: Introduksjon til gauge-teorier
og 4-mangfoldigheter II
Monday November 7, 10:15-12:00 room 546
Tore Kro: Videregående simplisielle konstruksjoner
Topology seminar spring 2005
Monday April 18, 14:15-16:00 room 1236
Nils A.Baas: Topology of open and closed strings
Monday April 11, 14:15-16:00 room 1236
Asle Sudbø: Topology and new quantum fluids
Monday February 14, 14:15-16:00 room 1236
Finn Knudsen: Symplectic topological measures
Monday February 7, 14:15-16:00 room 1236
Anrew Stacey: Twisted K-theory
Monday January 24, 14:15-16:00 room 1236
Harald Kittang: The K(A,B,I) conjencture
Topology seminar fall 2004
Friday November. 12, 12:15-14:00 room 1236
Bjørn Ian Dundas: Higher topological cyclic homology
Wednesday November 10, 10:15-12:00 room 1236
Anrew Stacey: The Dirac operator on loopspaces (cont.)
Wednesday October 20, 10:15-12:00 room 1236
Anrew Stacey: The Dirac operator on loopspaces
Wednesday October 13, 10:15-12:00 room 1236
Torbjørn Helvik: Local information in cellular automata
Wednesday September 22, 10:15-12:00 Kjel 22
Ralph Cohen: String Topology
Thursday September 16, 10:15-12:00 Kjel 22
Ralph Cohen: String Topology
Wednesday September 15, 10:15-12:00 room 1236
Ralph Cohen: String Topology
Thursday September 9, 10:15-12:00 Kjel 22
Anrew Stacey: Differential topology of loop spaces
Wednesday September 8, 10:15-12:00 room 1236
Anrew Stacey: Differential topology of loop spaces
Thursday September 2, 10:15-12:00 Kjel 22
Ralph Cohen: String Topology
Wednesday September 1, 10:15-12:00 room 1236
Ralph Cohen: String Topology
Monday August 30, 10:15-12:00 B 23
Anrew Stacey: Differential topology of loop spaces
Topology seminar fall 2003
Tuesday December 2, 10:15 - 12:00 room 1329
Dr.Aaron Lauda, Cambridge: Internalization
Monday December 1, 13:15 - 15:00 room 1236
Dr.Aaron Lauda, Cambridge: String Diagrams and 2-Groups
Friday November 28, 13:15 - 15:00 i rom 1236
Dr.Tom Leinster, Cambridge&Glasgow: Higher categorical structures 2: n-categories
Thursday November 27, 12:15 - 14:00 room 546
Dr.Tom Leinster, Cambridge&Glasgow: Higher categorical structures 1: an overview
Monday November 3, 13:15-15:00 room 546
Nils A. Baas: String topology and D-branes
Monday October 27, 13:15-15:00 room 546
Dag Olav Kjellemo: More about Madsen-Weiss
Monday October 20, 13:15-15:00 room 546
Dag Olav Kjellemo: More about Madsen-Weiss
Monday September 29, 13:15-15:00 room 546
Dag Olav Kjellemo: An overview of the Madsen-Weiss proof
Tuesday September 23, 13:15-15:00 room E 404
Dag Olav Kjellemo: Segals space of manifolds
Monday September 15, 13:15-15:00 room TBA 546
Alain Albouy:
Thursday September 4, 13:15-15:00 room F 404
Finn F. Knudsen: Connections on principal bundles and curvature
Monday September 1, 13:15-15:00 room 546
Finn F. Knudsen: Connections on principal bundles and curvature
Topology seminar spring 2003
Wednesday June. 18, 12:15-14:00 room 1236
Bjørn Ian Dundas: K-theory by theorems
Monday April 7, 10:15-12:00 room 1236
Nils A. Baas: Et 2-kategorisk fellesprosjekt.
Monday Mar. 31, 10:15-12:00 room 1236
Idar Hansen: Elliptisk kohomologi.
Monday Mar. 10, 10:15-12:00 room 1236
Bjørn Ian Dundas: The Deligne conjecture on Hochschild cohomology
Monday Feb. 24, 10:15-12:00 room 1236
Eldar Straume: Matrise-geometri II
Monday Feb. 17, 10:15-12:00 room 1236
Eldar Straume: Matrise-geometri
Monday Feb. 10, 10:15-12:00 room 1236
Runar Ile: Deformation theory, mixed complexes up
to homotopy, and Eisenbud systems II
Monday Feb. 3, 10:15-12:00 room 1236
Runar Ile:
Deformation theory, mixed complexes up
to homotopy, and Eisenbud systems
Friday Jan. 31, 10:15-12:00 room KJL 243
Marcel Bökstedt (Aarhus): Entanglement and geometric invariant theory
Topology seminar fall 2002
Wednesday December 4, 13.15-15.00, room 1236
Finn Faye Knudsen: Stacks and gerbes
Wednesday November 20, 13.15-15.00, room 1236
Idar Hansen: Elliptic cohomology
Wednesday November 13, 13.15-15.00, room 1236
Nils A. Baas: 2-K-theory
Wednesday November 6, 13.15-15.00, room 1236
Bjørn Ian Dundas: Hi tech K-theory
Wednesday October 30, 13.15-15.00, room 1236
Bjørn Ian Dundas: Technological K-theory
Wednesday October 23, 13.15-15.00, room H1
Holger Beck-Nielsen: String theory
(Beck-Nielsen will also give a lecture about
The
theory of everything Tuesday 15. at 19:00.)
Wednesday October 16, 13.15-15.00, room 1236
Finn Faye Knudsen: Grothendieck-Knudsen determinants
Wednesday October 9, 13.15-15.00, room 1236
Elise Klaveness: 2-vector spaces and 2-categories II
Wednesday October 2, 13.15-15.00, room 1236
Elise Klaveness: 2-vector spaces and 2-categories I
Wednesday September 25, 13.15-15.00, room 1236
Planlegging av høsten og referat fra workshop i cambridge.
Wednesday August 21, 14.15-16, room 1236
Oliver Röndigs: Stable
equivariant homotopy theory.
Topology seminar spring 2002
June 3-7. Intensive workshop on Brave New, and Good Old Rings.
Please contact Bjørn for coordinates.
Wednesday May 8, 13.15-15, room 1236
harald Kittang: Highlights from the Chicago conference.
Wednesday April 24, 11.15-12, room F3
Paul Arne Østvær: The homotopy limit problem in algebraic K-theory.
Wednesday April 17, 13.15-15, room 1236
Elise Klaveness: Street's nerves of n-categories.
Friday April 12, 10.15-11:00, room 1236
Søren Galatius: Homology of
(ps abstract).
Thursday April 11, 10.15-12:00, room 1236
Søren Galatius: Homology of
(ps abstract).
Wednesday April 10, 09.15-10:00 and 13:15-15:00, room 1236
Søren Galatius: Homology of
(ps abstract).
Wednesday March 20, 13.15-15, room 1236
Dag Olav Kjellemo: A manifold approach to the real cobordism spectrum.
Wednesday March 6, 13.15-15, room 1236
Dag Olav Kjellemo: A manifold approach to the real cobordism spectrum.
Wednesday February 20, 13.15-15, room 1236
Torbjørn Helvik: Higher order cellular automata.
Wednesday 13, 13.15-15, room 1236
Elise Klaveness: 2-vector spaces.
Wednesday February 6, 13.15-15, room 1236
Elise Klaveness: 2-vector spaces.
Wednesday January 30, 13.15-15, room 1236
Harald Kittang: Report from the Glasgow conference.
Wednesday January 23, 13.15-15, room 1236
Finn Faye Knudsen: Elements of algebraic geometry.
Wednesday January 15, 10.15-12, room 546
Finn Faye Knudsen: Elements of algebraic geometry.
Topology seminar fall 2001
Friday November 30, 12.15-14.00, room 546
Finn Faye Knudsen: Elements of algebraic geometry.
Due to the small size of the topology group this semester, we do not
announce official seminars. However, we are to be found in room 1236
on Wednesdays 13.15-15.00, where various themes are covered. Please
contact Bjørn Ian Dundas if you are interested in knowing in advance what
is going on.
Wednesday September 12, 13.15-15.00, room 546
Dag Olav Kjellemo: Thom isomorfien I.
Wednesday August 29, 13.15-15.00, room 546
Harald Øyen Kittang/Elise Klaveness: Bott
periodisitet II.
Wednesday August 22, 13.15-15.00, room 546
Harald Øyen Kittang/Elise Klaveness: Bott
periodisitet I.
Topology seminar spring 2001
Wednesday May 23, 14.15 - 16.00, room 546
Andreas Rosenshon: K-theory of curves over number fields.
Monday May 7, 14.15 - 16.00, room 546
Bjørn Ian Dundas: Towards algebra in stable motivic homotopy
theory.
Monday April 30, 14.15 - 16.00, room 546
Paul-Arne Østvær: Periodic phenomena in algebraic K-theory of fields.
Friday April 20, 14.15 - 15.15 room F4
Ib Madsen: Diffeomorphisms of surfaces and cobordism.
Thursday April 19, 16.00--18.00, room 1236
Ib Madsen: The deRham-Witt complex for
Z(p)-algebras and K-theory.
Monday April 9, 10.15-12.00, room 546
Oliver Roendigs: Algebraic K-theory of spaces and stabilization.
Thursday March 29, 12.15 - 14.00 Ulrike Tillmann: The stable homology of mapping class groups: towards a
homotopy theoretic Mumford conjecture.
Wednesday March 28, 10.15 - 12.00 Ulrike Tillmann:The stable homology of mapping class groups: towards a
homotopy theoretic Mumford conjecture.
Monday March 26, 14.15 - 16.00 Ulrike Tillmann:The stable homology of mapping class groups: towards a
homotopy theoretic Mumford conjecture.
Friday March 23, 08.15 - 10.00 John Rognes:Elliptic cohomology.
Friday March 23, 14.15 - 15.15 Ulrike Tillmann:Moduli space of Riemann surfaces: motivated by and applied to CFT.
Thursday March 22, 10.15 - 12.00 John Rognes:Elliptic cohomology.
Wednesday March 21, 12.15 - 14.00 John Rognes:Elliptic cohomology.
Tuesday March 20, 08.15-10.00 Ulrike Tillmann:The stable homology of mapping class groups: towards a
homotopy theoretic Mumford conjecture.
Monday March 19, 14.15 - 16.00 Ulrike Tillmann:The stable homology of mapping class groups: towards a
homotopy theoretic Mumford conjecture I.
Monday March 12, 14.15 - 16.00 room F4
Alexei Rudakov: On elliptic curves.
Monday February 19, 14.15-16.00, room F4
John Rognes: Elliptic cohomology I.
Tuesday February 20, 08.15-10.00, room 1236
John Rognes: Elliptic cohomology II.
Wednesday February 21, 08.15-10.00, room 1236
John Rognes: Elliptic cohomology III.
Monday February 12th 14.20-16, room F4
Nils A. Baas: Elliptic cohomology.
Monday, February 5th, 14.15--16.00, room F4
Bjørn Ian Dundas: A good category of motivic spectra.
Monday, January 29th, 14.15--16.00, room F4
Paul-Arne Østvær: The Milnor conjecture.
Let's meet in room 1201 on Monday Jan. 22. 11.15 to plan the
semester.
Topology seminar fall 2000
Tuesday, December 12th, 11.15-12.00, room R4
Andreas Rosenschon: Products in motivic cohomology.
Tuesday, December 5th, 11.15-12.00, room 1201
Paul-Arne Østvær: Motivic
vs. Étale.
Monday, December 4th, 12.20-14.00, room 656
Dag Olav Kjellemo:
Morse theory on the classical groups (cont.).
Monday, November 27, 12.15-14.00, room A 1, 1st floor Blokk A, Lade
Dag Olav Kjellemo:
Morse theory on the classical groups.
No seminars scheduled for the week 6-10th october:
Topology
symposium in Trondhjem, November 9-10th 2000
Friday, October 27th, 11.15-12.15, room F3
O. Arnfinn Laudal:
Ikke-kommutativ geometri.
Monday, October 23rd, 12.20-14.00, room 656
Elise Klaveness:
Vector bundles (cont.).
Friday, October 20th, 12.15-14.00, room C395
Bjørn Ian Dundas:
Homotopy (co)limits: very briefly.
Monday, October 16th, 12.20-14.00, room 656
Elise Klaveness:
Vector bundles.
Monday, October 2nd, 12.20-14.00, room 656
Bjørn Ian Dundas:
Oberwolfach and the bordism category.
Monday, September 25th, 12.20-14.00, room 656
Dag-Olav Kjellemo:
Bordisms (cont.).
Friday, September 22th, 12.15-14.00, room C395
Paul-Arne Østvær:
Étale maps.
Friday, September 15th, 12.15-14.00, room C395
Bjørn Ian Dundas:
Spectra, classical and modern.
Monday, September 11th, 12.20-14.00, room 656
Dag-Olav Kjellemo:
Bordisms
Friday, September 8st, 12.15-14.00, room C395
Bjørn Ian Dundas:
An informal introduction to homotopy theory.
Monday, September 4th, 12.20-14.00, room 656
Paul-Arne Østvær:
The algebraic geometry we need to know to do motivic homology
Friday, September 1st, 12.15-14.00, room C395
Harald Øyen Kittang:
An informal introduction to Hochschild homology.
Monday, August 28th, 12.20-14.00, room 656
Paul-Arne Østvær:
A1-homotopy theory (cont.)
Monday, August 21st, 12.15-14.00, room 656
Paul-Arne Østvær:
A1-homotopy theory
(after Morel and Voevodsky:
see the final
version from Morel's home page or Voevodsky's ICM lecture)
Topology seminar spring 2000
Informal spectral lunch C395 Friday May 12th 12.15-14.00
Bjørn Ian Dundas: Symmetric spectra.
we discuss the constructions in
Hovey, Mark;
Shipley, Brooke; Smith, Jeff. Symmetric spectra. J. Amer. Math. Soc. 13
(2000), no. 1, 149--208
(see Hopf
for a version submitted 3 - 4 - 1998).
Monday April 10th, 10.00-11.45 (NB: STRANGE NEW TIME), room 656
Michael Weiss (Aberdeen): Locally constant homotopy functors which arise in geometric topology
Friday April 7th, 10.15-12.00, room 656.
Henning Mortveit: Sekvensielle dynamiske systemer - bakgrunn og
resultater (cont.).
Monday April 3rd, 14.15-16.00, room 656.
Henning Mortveit: Sekvensielle dynamiske systemer - bakgrunn og resultater.
Monday March 27th, 14.15-16.00, room 656.
Bjørn Ian Dundas: Model categories (last lecture).
Monday March 20th, 14.15-16.00, room 656.
Bjørn Ian Dundas: Model categories.
Monday February 28th, 14.15-16.00, room 656.
Bjørn Ian Dundas: The Blakers-Massey theorem and
phenomena on the
borderline between the stable and unstable worlds.
Friday February 25th,
10.15-11.15, KJEL 1, Gløshaugen.
Sir Michael Atiyah: A hundred years of
Mathematics
Friday February 18th, 10.15-12.00 room 656.
Dag Olav Kjellemo: Model categories
Friday February 11th, 12.15-14.00 room 301.
Harald Kittang: Stable homotopy groups of Hochschild
homology of commutative algebras
Friday January 14th, 14.15, room 656.
Randy McCarthy (Urbana): Exponential functors
Topology seminar 1999. Incomplete
The schedule
for the mini symposium on
topology in Trondhjem, November 16th-17th 1999.
Monday Kl.13.15 -15.00. Room 338 SBII,
Gløshaugen.
Tom Leinster. On homotopy-algebraic
structures
Craig Snydal. On vertex
algbras
Wednesday October 20th, 13.15 - 14.15. Room 656 i SII
K. Olaussen: Theory of Branes
Monday October 11th, 13.15- 15.00 i 338 i S2
E. Straume: Likevektskonfigurasjoner for 4-legeme problemet (forts.)
Monday October 4th, 13.15- 15.00 i 338 i S2
Rainer Vogt (Osnabruck): Brave new algebra
Wednesday October 6th (extra seminar). 13.15 - 15.00, i 656 i S2
Rainer Vogt (Osnabruck): N-monoidal categories and iterated loop spaces
Wednesday september 22nd (ekstra seminar). 13.15 - 15.00, i 656 i S2
Bjørn Ian Dundas: Hochschild and Gamma-homology
Monday september 20th, 13.15- 15.00 i 338 i S2
Eldar Straume: Likevektskonfigurasjoner for 4-legeme problemet
Monday September 13th 13-15 in room 338 S2 Gløshaugen: Bjørn Ian Dundas, Goodwillie Calculus,
Monday September 6th 13-15 in room 338 S2 Gløshaugen:
Planning the semester and Report from the Category Theory 1999
Conference in Coimbra, Nils A.Baas.
Algebraic K-Theory of non-linear Projective Space,
Wednesday 11.00, room 656, Thomas Huettemann (Bielefeld).
Topologi og Numerikk, Wednesday April 28th,
13.15-15.00. Room 1236, Brynjulf Owren.
Nerves of
n-categories, end, Tuesday April 13th, 14.15--16 in some room,
Bjørn Ian Dundas
Higher categories, Wednesday March 17th, 14.15--16 in room 1236,
Bjørn Ian Dundas
Introduction to algebraic K-theory (first time), Friday February 12th, 14.15--16 in room 395 C,
Bjørn Ian Dundas
Topology seminar 1998. Incomplete
Henning S. Mortveit. "Sekvensielle dynamiske
systemer" (cont.)
Time: 14.15-16.00, Wednesday 2nd. Place:
SII 0656.
Idar Hansen: Formelle grupper i homologi
Time: 12.15-14.00, Thursday 26th. Place:
SII 0656.
No Topology Seminar This
Week.
We are exhausted.
Mini symposium in algebraic K-theory and
homotopy theory
Information.
No Topology Seminar This
Week.
We are busy (see program for the mini
symposium instead).
Henning S. Mortveit. "Sekvensielle dynamiske
systemer" (cont.)
Time: 12.15-13.45, Thursday 29th. Place:
SII 0656.
Two talks this week:
Henning S. Mortveit. "Sekvensielle dynamiske
systemer" (cont.)
14.00, Wednesday 21th. Place:
SII 0656.
Morten Brun. "Filtered rings and topological Hochschild homology"
Time: 13.15, Friday 23rd. Place:
SII 0656.
Henning S. Mortveit. "Sekvensielle dynamiske
systemer" (cont.)
Time: 12.00, Thursday 15th. Place:
SII 0656.
"Time: 14.15, Wednesday 23th. Place:
SII 0656.
"Categories and cohomology theories". This time I have
allowed myself to steal the title from G. Segals influential
1974 paper. We won't be all that ambitious. We'll end our
discussion from the last lecture on the classifying spaces for augmented monoids, by
considering the nerve in some detail. After that we will move
on and study gamma-sets, in order to model abelian structures.
If time allows we shall take a brief look at the smash product.
"Augmented monoids and their classifying spaces".
Augmented monoids have a map back to the unit (as a part of the
data). How does this
affect our codification schemes? The answer is that the
(augmented) cobar construction which was forced upon us last
time, is replaced by the "classifying space" (also
known as the "nerve"). As a byproduct, this will allow us to widen our scope
a bit from monoids to categories of all shades.
Note new place!! Time: 14.15, Wednesday 16th. Place:
SII 0656.
"The simplicial category and the universal monoid".
%Custom built for my students, but perhaps of somewhat wider
%interest.
I will slowly and carefully explain how to encode monoid-like
structures, and what it's got to do with spaces
|