Meetings


Here we collect information about meetings related to representation theory of algebras.
Please help us to keep this list up to date by sending an e-mail with relevant information to .
  • Workshop on Asymptotic Representation Theory
    Institut Henri Poincaré, Paris, France: February 20 - 24, 2017.
    Organizers: Valentin Féray, Pierre-Loïc Méliot
    Speakers: Alexei Borodin* (MIT), Philippe Bougerol (University Paris VI), Alexey Bufetov (MIT), Benoit Collins (Tohoku University), Ivan Corwin* (Columbia University), Maciej Dołęga (University of Poznań), Alexander Gnedin (Queen Mary, University of London), Cedric Lecouvey (University François Rabelais, Tours), Jonathan Novak (University of California in San Diego), Neil O'Connell (University of Warwick), Grigori Olshanski (Russian Academy of Sciences), Greta Panova (University of Pennsylvania), Leonid Petrov (University of Virginia), Arun Ram (University of Melbourne), Dan Romik* (University of California in Davis), Anne Schilling (University of California in Davis), Piotr Śniady (University of Poznań), Pierre Tarrago (University of Saarland), Martha Yip (University of Kentucky)

  • Workshop on Enumerative Geometry
    Institut Henri Poincaré, Paris, France: March 13 - 17, 2017.
    Organizers: Gaëtan Borot, Alessandro Chiodo
    Speakers: Omid Amini (DMA ENS), Lucia Caporaso (Roma Tre University), Bertrand Eynard (IPHT CEA Saclay), Stavros Garoufalidis (Georgia Tech), John Harnad (CRM Montreal), Felix Janda (IMJ-PRG, Jussieu Rive Gauche), Sergei Lando (HSE Moscow), Emmanuel Letellier (Universite de Caen), Hannah Markwig (Universitaet des Saarlandes), Martin Moeller (Frankfurt Universitaet), Motohico Mulase (UC Davis), Hugo Parlier (Universite de Fribourg), Peter Zograf (Steklov Mathematical Institute, St-Petersburg), Anton Zorich (IMJ-PRG, Jussieu Rive Gauche)

  • Conference in Representation Theory of the Americas
    In celebration of the 70th birthday of Edward Green
    Vitoria de Espírito Santo, Brazil: March 13 - 17, 2017.
    Organizers: Regina Aquino, Eduardo Marcos, Alex Martsinkovsky, Gordana Todorov, Dan Zacharia

  • NewSouthern Regional Algebra Conference
    Mobile, Alabama, U. S. A.: March 17 - 19, 2017.
    Organizers: Laxmi Chataut (University of Wisconsin-Marinette), Joerg Feldvoss (University of South Alabama), Lauren Grimley (Spring Hill College), Andrew Lewis (University of South Alabama), Andrei Pavelescu (University of South Alabama), Cornelius Pillen (University of South Alabama)
    Speakers: Jon Carlson (University of Georgia), Klaus Lux (University of Arizona)

  • Quiver Grassmannians and their Applications
    University of Wuppertal, Germany: March 21 - 24, 2017.
    Organizers: Oliver Lorscheid (IMPA, Rio de Janeiro), Markus Reineke (Ruhr-Universität Bochum), Thorsten Weist (Bergische Universität Wuppertal)
    Speakers: Giovanni Cerulli Irelli (Sapienza-Università di Roma), Frederic Chapoton (Université de Strasbourg), Ted Chinburg (University of Pennsylvania), Evgeny Feigin (National Research University, Moscow), Hans Franzen (Universität Bonn), Andrew Hubery (Universität Bielefeld), Dylan Rupel (University of Notre Dame), Julia Sauter (Universität Bielefeld), Sarah Scherotzke (Universität Bonn)

  • NewTransformation Groups and Mathematical Physics
    Jacobs University Bremen, Germany: March 24 - 25, 2017.
    Organizers: Joachim Hilgert (Paderborn), Alan Huckleberry (Bremen and Bochum), Peter Littelmann (Köln), Karl-Hermann Neeb (Erlangen), Ivan Penkov (Bremen), Christoph Schweigert (Hamburg)
    Speakers: Christoph Schweigert (Hamburg), Thanasin Nampaisarn (Bremen), Lucas Fresse (Nancy), Jan Möllers (Erlangen), Tobias Weich (Paderborn), Ghislain Fourier (Hannover)

  • Spring school: Cluster Algebras in Mathematical Physics (CAMP)
    Johannes Gutenberg-Universität Mainz, Mainz, Germany: March 27 - 31, 2017.
    Organizers: Manuel Blickle (Johannes Gutenberg-Universität Mainz), Johannes Henn (Johannes Gutenberg-Universität Mainz), Stefan Müller-Stach (Johannes Gutenberg-Universität Mainz)
    Scientific committee: Gustavo Jasso (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn), Alfredo Nájera Chávez (Universidad Nacional Autónoma de México), Jan Schröer (Rheinische Friedrich-Wilhelms-Universität Bonn)
    Speakers: Pierre-Guy Plamondon (Université de Paris Sud XI), Michele del Zotto (Stony Brook University), Philippe di Francesco (University of Illinois), Vladimir Fock (Université de Strasbourg), Marcus Spradlin (Brown University), Harold Williams (The University of Texas at Austin), Arkady Berenstein (University of Oregon), Alexander Kasprzyk (The University of Nottingham), Tomoki Nakanishi (Nagoya University), Markus Reineke (Ruhr-Universität Bochum)

  • NewMasterclass "Stratifications and duality in modular representation theory"
    University of Copenhagen: March 27 - 31, 2017.
    Organizers: Tobias Barthel, Jesper Grodal
    Speakers: Srikanth Iyengar (University of Utah), Henning Krause (Universität Bielefeld), David Benson (University of Aberdeen), Natàlia Castellana (Universitat Autònoma de Barcelona), John Greenlees (University of Sheffield), Beren Sanders (University of Copenhagen)

  • Invertibility and Duality in Derived Algebraic Geometry and Homotopy Theory
    University of Regensburg, Germany: April 3 - 7, 2017.
    Organizers: Paul Goerss, Akhil Mathew, Thomas Nikolaus, Justin Noel, Vesna Stojanoska
    Speakers: Benjamin Antieau (UIC), Paul Balmer (UCLA), Agnes Beaudry (University of Colorado), Denis-Charles Cisinski (University of Regensburg), David Gepner (Purdue University), John Greenlees (University of Sheffield), Kathryn Hess (EPFL), Mike Hill (UCLA), Mike Hopkins (Harvard University), Charles Rezk* (University of Illinois), Sarah Scherotzke (University of Bonn), Thomas Schick (University of Göttingen), Urs Schreiber (Institute of Mathematics, Czech Academy of Sciences), Vesna Stojanoska (University of Illinois), Gabriele Vezzosi (University of Florence), Craig Westerland* (University of Minnesota)

  • New2-Representation Theory Workshop
    Department of Mathematics, Uppsala University, Sweden: April 10 - 11, 2017.
    Organizers: Walter Mazorchuk
    Speakers: Ben Elias (Oregon), Tobias Kildetoft (Uppsala/Aarhus), Marco Mackaay (Algarve), Vanessa Miemeitz (Norwich), Peng Shan (Paris), Daniel Tubbenhauer (Bonn), Pedro Waz (Louvain), Xiaoting Zhang (Uppsala)

  • Maurice Auslander Distinguished Lectures and International Conference
    WHOI, Woods Hole, MA, USA: April 26 - May 1, 2017.
    Organizers: Kiyoshi Igusa (Brandeis), Alex Martsinkovsky (Northeastern), Gordana Todorov (Northeastern)
    Speakers: Distinguished Speaker: David Benson (University of Aberdeen)

  • Idun 75
    A conference on representation theory of artin algebras on the occasion of Idun Reiten's birthday
    NTNU, Trondheim, Norway: May 10 - 13, 2017.
    Speakers: Claire Amiot, Lidia Angeleri Hügel, Ragnar Buchweitz, Karin Erdmann, Kiyoshi Igusa, Osamu Iyama, Gustavo Jasso, Peter Jørgensen, Henning Krause, Bernard Leclerc, Helmut Lenzing, Dag Madsen, Robert Marsh, Pierre-Guy Plamondon, Gordana Todorov, Ralf Schiffler, Jan Schröer, Andrzej Skowroński, Jan Stovicek, Dan Zacharia

  • Triangulated Categories and Geometry
    a conference in honour of Amnon Neeman
    Bielefeld University, Germany: May 15 - 19, 2017.
    Organizers: Bill Crawley-Boevey, Henning Krause, Daniel Murfet, Greg Stevenson
    Scientific committee: Paul Balmer, Carles Casacuberta, Ching-Li Chai, Joseph Lipman, Dmitri Orlov, Raphaël Rouquier
    Speakers: Benjamin Antieau (Chicago), Paul Balmer (Los Angeles), Andrew Blumberg (Austin), Ragnar-Olaf Buchweitz (Toronto), Denis-Charles Cisinski (Toulouse), Joachim Cuntz (Münster), Ivo Dell'Ambrogio (Lille), Jack Hall (Canberra), Srikanth Iyengar (Salt Lake City), Marc Levine (Essen), Wendy Lowen (Antwerp), Akhil Mathew (Cambridge), Daniel Murfet (Melbourne), Fernando Muro (Sevilla), Dmitri Orlov (Moscow), Alice Rizzardo (Trieste/Edinburgh), Pramathanath Sastry (Chennai), Stefan Schwede (Bonn), Jan Šťovíček (Prague), Bertrand Toën (Toulouse)

  • Representation Theory at the Crossroads of Modern Mathematics
    in honor of Alexandre Kirillov
    University of Reims Champagne-Ardenne, France: May 29 - June 2, 2017.
    Organizers: A. Borodin (MIT Boston), A. Kirillov (UNY Stony Brook), A. Okounkov (U. Columbia), V. Ovsienko (CNRS, Reims), M. Pevzner (U. Reims), N. Rozhkovskaya (Kansas State U), R. Yu (U. Reims)
    Speakers: Anton Alekseev (Geneva), Joseph Bernstein (Tel-Aviv), Alexei Borodin (MIT Boston), Alexander Braverman (Brown), Michel Duflo* (Paris), Pavel Etingof (MIT Boston), Dmitry Fuchs (UC Davis), Victor Ginzburg (Chicago), Alexander Karabegov (Abilene), Alexandre Kirillov (U Penn), Toshiyuki Kobayashi (Tokyo), Maxim Kontsevich (IHES Paris), Dimitry Leites (Stockholm), Vladimir Molchanov (Tambov), Alexander Molev (Sydney), Anne Moreau (Poitiers), Maxim Nazarov (York), Yuri Neretin (Moscow, Vienna), Andrei Okounkov (U. Columbia), Grigori Olshanski (Moscow), Alexander Panov (Samara), Paul-Emile Paradan (Montpellier), Alexander Sergeev (Samara), Alexey Sossinsky (Moscow), Michèle Vergne* (Paris), Anatoly Vershik (St. Petersburg), Ernest Vinberg (Moscow)

  • NewYoung Algebraists' Conference 2017 (Summer School and Conference)
    EPFL, Lausanne, Switzerland: June 5 - 9, 2017.
    Organizers: Mikko Korhonen, Nathan Scheinmann
    Speakers: Colva M. Roney-Dougal (St. Andrews), Geranios Haralampos (York)

  • Conference on Representation Theory and Algebraic Geometry
    in Honor of Joseph Bernstein
    Weizmann Institute of Science, Rehovot, Israel: June 11 - 17, 2017.
    Organizers: Erez Lapid, Avraham Aizenbud, Dmitry Gourevitch
    Speakers: William Casselman, Laurent Clozel, Edward Frenkel, Dennis Gaitsgory, Victor Ginzburg, Alexander Goncharov, Guy Henniart, David Kazhdan, Yakov Kremnitzer, Alexander Lubotzky, Yiannis Sakellaridis, Eitan Sayag, Andrey Reznikov

  • European Talbot Workshop 2017 - Dualities in Algebra, Geometry, and Topology
    Lower Saxony, Germany: June 11 - 17, 2017.
    Organizers: Bertram Arnold, Tobias Barthel, Magdalena Kedziorek, Sean Tilson
    Speakers: John Greenlees, Mike Hill

  • NewGroups, Rings and the Yang-Baxter equation
    Spa, Belgium: June 18 - 24, 2017.
    Organizers: Eli Aljadeff, Ferran Cedó, Eric Jespers, Wolfgang Kimmerle, Jan Okniński, Ángel del Río, Michel Van den Bergh
    Speakers: Jason Bell, Patrick Dehornoy, Gunter Malle, Don Passman, Louis Rowen, Wolfgang Rump, Sudarshan Sehgal, Agata Smoktunowicz, Leandro Vendramin, Efim Zelmanov

  • New Trends in Representation Theory: The Impact of Cluster Theory in Representation Theory
    University of Leicester, U.K.: June 19 - 23, 2017.
    Organizers: Karin Baur (U Graz), Sibylle Schroll (Leicester), Nick Woodhouse (CMI)
    Speakers: Peter Jorgensen (Newcastle), Sophie Morier-Genoud (Paris), Lidia Angeleri-Hügel (Verona), Martin Herschend (Uppsala), Pierre-Guy Plamondon (Orsay), Mike Prest (Manchester)

  • Conference on Algebraic Topology and Representation Theory
    University of Lille 1, France: June 26 - 30, 2017.
    Organizers: Baptiste Calmès, Ivo Dell'Ambrogio, Antoine Touzé
    Scientific committee: Natàlia Castellana, Henning Krause, Lionel Schwartz
    Speakers: Tobias Barthel, Joseph Chuang (mini-course), Emilie Dufresne, Jonathan Elmer, Eric Friedlander, John Greenlees, Jesper Grodal (mini-course), Ellen Henke, Radha Kessar, Nick Kuhn, Caroline Lassueur, Hai Nguyen Dang Ho, Bob Oliver, Nicolas Ricka, Beren Sanders, Radu Stancu, Jan Stovicek, Peter Symonds

  • Summer Graduate School "Soergel Bimodules"
    MSRI, Berkeley, U.S.A.: June 26 - July 7, 2017.
    Organizers: Benjamin Elias (University of Oregon), Geordie Williamson (Max-Planck-Institut für Mathematik)

  • Current Topics in the Theory of Algebraic Groups
    Institut de Mathématiques de Bourgogne, Dijon, France: July 3 - 7, 2017.
    Organizers: Rémi Bignalet-Cazalet, Adrien Dubouloz, Daniele Faenzi, Lucy Moser-Jauslin, Ronan Terpereau, Emmanuel Wagner
    Speakers: Meinolf Geck, Allen Knutson, Ivan Losev, Anne Moreau, Boris Pasquier

  • 11-th International Algebraic Conference in Ukraine
    Kyiv National Taras Shevchenko University, Kyiv, Ukraine: July 3 - 7, 2017.
    Organizers: V. Martynyuk, O. Bezushchak, A. Petravchuk, Ie. Bondarenko, I. Klymenko, E. Kochubinska, A. Oliynyk, M. Raievska
    Scientific committee: Yu. Drozd (chairman), V. Bavula (United Kingdom), M. Dokuchaev (Brazil), V. Futorny (Brazil), R. Grigorchuk (USA), L. Kurdachenko (Ukraine), Ya. Lavrenyuk (Ukraine), F. Lyman (Ukraine), V. Mazorchuk (Sweden), V. Nekrashevich (USA), M. Nikitchenko (Ukraine), B. Oliynyk (Ukraine), A. Olshanskii (Russia-USA), I. Protasov (Ukraine), I. Shestakov (Brazil), Ya. Sysak (Ukraine), V. Ustimenko (Poland), P. Varbanets (Ukraine), B. Zabavskyi (Ukraine), E. Zelmanov (USA), A. Zhuchok (Ukraine)

  • NewPre-StringMath Summer School
    Hamburg, Germany: July 17 - 21, 2017.
    Organizers: G. Arutyunov, E. Meir, I. Runkel, C. Schweigert
    Speakers: Tobias Ekholm (Upsalla University), Bertrand Eynard (CEA Saclay), Lotte Hollands (Heriot-Watt University), Anton Kapustin (Caltech), Greg Moore (Rutgers)

  • All Kinds of Mathematics Remind me of You
    Conference to celebrate the 70th Anniversary of Peter J Cameron
    University of Lisbon, Portugal: July 24 - 27, 2017.
    Organizers: João Araújo (Aberta), Mário Edmundo (Lisboa), Maria Elisa Fernandes (Aveiro), Gracinda Gomes (Lisboa), Teresa Oliveira (Aberta), Ana Paula Santana (Coimbra), Ivan Yudin (Coimbra)
    Speakers: L. Babai (Chicago), R. Bailey (St Andrews), W. Bentz (Hull), R. Calderbank (Duke), P. Cameron (St Andrews), G. Cherlin (Rutgers), P. Diaconis (Stanford), C. Freer (MIT), M. Giudici (UWA), R. Gray (East Anglia), A. Hulpke (Colorado), G. Jones (Southampton), M. Kinyon (Denver), D. Leemans (Bruxelles), H. Leitão (Lisboa), A. Malheiro (UNL), D. Macpherson (Leeds), F. Matucci (Campinas), A. Macyntire (Queen Mary, London), J. Meakin (Nebraska-Lincoln), J. D. Mitchell (St Andrews), P. M. Neumann (Oxford), J. Nešetřil (Charles), P. Pálfy (Rényi Institute), C. Praeger (UWA), C. Roney-Dougal (St Andrews), G. Royle (UWA), B. Steinberg (City College NY), P. Silva (Porto), L. Soicher (Queen Mary, London), P. Spiga (Milano-Bicocca), E. Szemerédi (Rutgers and Rényi Institute), M. Volkov (Ural State), B. Zilber (Oxford)

  • NewMatrix factorisations and related topics
    ICMS, Edinburgh, Scotland, U. K.: July 24 - 28, 2017.
    Organizers: Martin Kalck (Edinburgh), Michael Wemyss (Glasgow)
    Speakers: Brown, Michael (Bonn), Buchweitz, Ragnar-Olaf (Toronto) , Carqueville, Nils (Vienna), Faber, Eleonore (Michigan), Favero, David (Alberta), Hirano, Yuki (Tokyo) , Iyama, Osamu (Nagoya) , Karmazyn, Joseph ( Sheffield), King, Alastair (Bath), Murfet, Daniel (Melbourne), Ploog, David (Berlin), Ros Camacho, Ana (Utrecht), Segal, Ed (Imperial), Spenko, Spela (Edinburgh), Stevenson, Greg (Bielefeld)

  • NewModel Theory of Modules, Algebras and Categories
    Conference in Honour of Mike Prest's 65th birthday
    Erice, Sicily, Italy: July 28 - August 2, 2017.
    Organizers: Sonia L'Innocente (University of Camerino), Alberto Facchini (University of Padua), Marcus Tressl (University of Manchester)
    Speakers: Toma Albu (Romanian Academy), Lidia Angelieri-Hügel (University of Verona), Pedro Guil Asensio (University of Murcia), Silvana Bazzoni (University of Padua), Alberto Facchini (University of Padua), Grigory Garkusha (Swansea University), Lorna Gregory (University of Camerino), Ivo Herzog (Ohio State University), Angus Macintyre (Queen Mary University of London), Françoise Point (University of Mons), Mike Prest (University of Manchester), Pavel Prihoda (University of Prague), Gena Puninski (University of Minsk), Philipp Rothmaler (CUNY), Luigi Salce (University of Padua), Carlo Toffalori (University of Camerino), Jan Trlifaj (University of Prague), Martin Ziegler (University of Freiburg)

  • NewBIREP Summer School on Gentle Algebras
    Bad Driburg, Germany: August 14 - 18, 2017.
    Organizers: Ögmundur Eiriksson, Jan Geuenich, Ulrike Hansper, Philipp Lampe, Julia Sauter
    Speakers: Christof Geiß (Mexico City)

  • ARTA VI - Advances in Representation Theory of Algebras
    CIRM, Luminy, France: September 4 - 8, 2017.
    Organizers: Ibrahim Assem (Université de Sherbrooke), Claude Cibils (Université de Montpellier), Patrick Le Meur (Université Paris Diderot)
    Scientific committee: Ibrahim Assem (Université de Sherbrooke), Claude Cibils (Université de Montpellier), José Antonio De la Peña (CIMAT Guanajuato), Patrick Le Meur (Université Paris Diderot), Andzrej Skowroński (Nicolaus Copernicus University)

  • Representation Theory of Symmetric Groups and Related Algebras
    Institute for Mathematical Sciences, Singapore: December 11 - 20, 2017.
    Organizers: Joseph Chuang, Karin Erdmann, Kay Jin Lim, Kai Meng Tan

  • Geometry and Representation Theory of Algebraic Groups
    Physikzentrum Bad Honnef, Germany: March 5 - 9, 2018.
    Organizers: Igor Burban, Peter Fiebig, Ghislain Fourier, Stephane Gaussent, Guido Pezzini, Bart Van Steirteghem
    Speakers: Michel Brion, Vyjayanthi Chari, Corrado De Concini, Yael Karshon, Masaki Kashiwara, Hanspeter Kraft, Bernhard Krötz, Shrawan Kumar, Domingo Luna*, Nicolai Reshetikhin, Catharina Stroppel, Kari Vilonen.

  • XVIII International Conference on Representations of Algebras (ICRA 2018)
    Charles University, Prague, Czech Republic : August 8 - 17, 2018.

The page was last updated 2017-02-20 07:54:20.

Archive:



Maintained by Julian Külshammer,